Jedną z najbardziej znanych form pochówku, zarówno na świecie, jak i w Polsce, jest kremacja. To alternatywa dla tradycyjnego pogrzebu, która jest wybierana z wielu różnych przyczyn. Przeczytaj, z jakich konkretnie.

Kwestie ekonomiczne i środowiskowe

Nie ulega wątpliwościom, że kremacja jest zwykle tańsza niż tradycyjny pochówek, co czyni ją atrakcyjną opcją dla osób chcących zaoszczędzić na kosztach pogrzebu. Owszem, trzeba kupić trumnę kremacyjną i opłacić miejsce na cmentarzu, jednakże koszty utrzymania nagrobka są później zależne od rodziny.

Kremacja jest często postrzegana jako opcja bardziej przyjazna i mniej inwazyjna dla środowiska niż tradycyjny pochówek. Podczas procesu spopielania można użyć trumny z biodegradowalnego materiału, co daje korzystny wpływ na przyrodę.

Trzeba także dodać, że skremowane szczątki umieszczone w urnie zajmują znacznie mniej miejsca niż grób. Ma to szczególne znaczenie na gęsto zaludnionych obszarach, gdzie znalezienie wolnej przestrzeni na cmentarzu jest czasem trudne do zdobycia. Wtedy kremacja może być jedynym rozwiązaniem.

Elastyczność co do czasu i sposobu pochówku

Usługi pogrzebowe Pszczyna, a wśród nich kremacja, są wybierane także z innych powodów.  Otóż ten sposób pochówku przedstawia większą różnorodność w wyborze czasu i sposobu pogrzebu. W przypadku tradycyjnej ceremonii pogrzebowej musi on nastąpić w określonym czasie po zgonie. Natomiast, jeśli chodzi o kremację, ceremonię można przenieść na później.

Ponadto rodzina zmarłego ma do wyboru m.in. kremację bezpośrednią, w której ciało jest zabierane z miejsca śmierci do krematorium bez żadnych dodatkowych usług czy ceremonii odbywających się wcześniej. Alternatywnie, najbliżsi zmarłego mogą zdecydować się na nabożeństwo żałobne przed lub po procesie kremacji.